Preparaty na alergię — jak działają?

Preparaty na alergię — jak działają?

W sezonie pylenia traw, krzewów i drzew alergicy muszą zmagać się z takimi objawami jak katar, łzawienie oczu oraz notoryczne kichanie. U niektórych pojawia się także wysypka, świąd i opuchlizna na twarzy. W wielu przypadkach normalne funkcjonowanie nie byłoby możliwe, gdyby nie zastosowanie preparatów antyhistaminowych. Sprawdź, jakie są właściwości tego rodzaju leków.

Leki antyhistaminowe — jak stosować?

Na rynku dostępne są wyroby w postaci tabletek, kropli czy syropów, które występują jako leki antyhistaminowe generacji I (coraz rzadziej stosowane ze względu na sporo skutków ubocznych), II (azelastyna, cetyryzyna, loratadyna, mizolastyna) oraz III (bilastyna, desloratadyna, feksofenadyna, lewocetyryzyna). Najczęściej po preparaty na alergię sięgają osoby, u których występuje nieżyt nosa, zapalenie spojówek oraz pokrzywka alergiczna.

Produkty powinny być stosowane w okresie, gdy objawy są szczególnie uporczywe (tj. w sezonie pylenia drzew, krzewów i traw) oraz zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza (w przypadku zażywania leków na receptę). Dobrze też zapoznać się z informacjami dostępnymi na ulotce, które dotyczą przeciwwskazań stosowania określonego wyrobu czy łączenia go z innymi preparatami.

Czy leki na alergię można podawać dzieciom?

Uciążliwe objawy alergiczne występują już u kilkulatków. W takich przypadkach, przed podaniem jakiegokolwiek leku należy odbyć konsultację u lekarza, który oceni stan zdrowia dziecka i zleci dodatkowe badania, aby potwierdzić alergię. Następnie będzie można dobrać odpowiedni środek, z uwzględnieniem m.in. rodzaju schorzenia i wieku pacjenta. Wśród najczęstszych objawów alergii u dzieci można wymienić przede wszystkim:

  • katar,
  • problemy z oddychaniem,
  • łzawienie oczu,
  • świąd i wysypka na skórze,
  • nawracające infekcje.

Gdzie kupić preparat zwalczający objawy alergii?

Alergicy mogą zamówić wybrany produkt w drogerii internetowej (wraz z szybką wysyłką) lub w punktach działających stacjonarnie. Ponadto wiele preparatów jest dostępnych również w aptekach. Tam też jedynie można kupić leki antyhistaminowe na receptę, które przepisał lekarz. Bezsprzecznie największy wybór tego typu wyrobów można znaleźć w sieci. Taką formę zakupów szczególnie cenią sobie klienci zmagający się z alergią, ponieważ nie muszą wychodzić z domu, gdy występuje silne pylenie.